منوگزارش پیش بینی فضای کسب و کار (ریسک کشوری) ایران

پيش‌بيني ده ساله منتهی به سال 2028


خلاصۀ مدیریتی

  • با توجه به تشدید تحریم‌های آمریکایی علیه ایران، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند طی ماه‌های آتی صادرات نفت ایران یک روند کاهشی ملایم را تجربه کند. این مسأله با اثرگذاری بر موقعیت مالی کشور، مقامات را ملزم به کاهش مخارج غیرضروری خواهد کرد. به بیان دقیق‌تر، انتظار می‌رود مقامات ایرانی بخش عمده‌ای از درآمدهای ارزی باقی‌مانده را به تأمین بودجه برای مشاغل بخش دولتی و برنامه‌های رفاه عمومی اختصاص دهند؛ همچنین برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم، دولت مبالغ بزرگی را نیز صرف اعطای یارانه واردات کالاهای اساسی خواهد کرد. در عین حال، احتمال آن می‌رود که مخارج سرمایه‌ای دولت به میزان قابل توجهی کاهش یابد. به دلیل تضعیف ارزش ریال، کاهش تقاضای داخلی، محدودیت‌های تجاری اعمال شده از سوی آمریکا و دسترسی محدود به اعتبارات به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سال 2019 کاهش یابد. بنابراین، چشم‌انداز ایجاد شغل در کشور همچنان نامساعد خواهد بود که این مسأله ممکن است منجر به نارضایتی‌های مردمی شود.
  • بر اساس ارزیابی کارشناسان، بعید است ایران طی چند فصل آتی راهبرد خود در برابر ایالات متحده آمریکا یا کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه را تغییر دهد. در حال حاضر، به نظر نمی‌رسد فشارهای آمریکا یا مشوق‌های موجود برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات بر سر دستیابی به توافق هسته‌ای جدید یا هرگونه تغییر در سیاست خارجی کافی باشند. بدین ترتیب، ایران احتمالاً رویکردی اتخاذ خواهد کرد که اساس آن انتظار برای وقوع رویدادهای آتی است؛ ایران به تحرکات نظامی خود در منطقه ادامه می‌دهد، ضمن آن‌که مراقبت خواهد کرد مبادا به درگیری‌های جاری در منطقه دامن بزند و آن‌ها را تشدید کند.


فایل نمونه

گزارش پیش بینی فضای کسب و کار (ریسک کشوری) ایرانکلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.