منوخلاصۀ مدیریتی

سیل در ایران موجب آسیب دیدن خط لوله اتیلن غرب شده است. این اتفاق به نوبه خود باعث شده چندین مجتمع پتروشیمی در نخستین ماه از سال جدید شمسی به‌طور موقت تعطیل شوند. این تعطیلی در حالی رخ داده است که پیش از به راه افتادن سیل نیز ظرفیت کارکرد مجتمع‌های پتروشیمی ایران کاهش پیدا کرده بود که علت آن تأثیر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بوده است. سیل بیشترین پیامد را در بخش تولید اتیلن داشته است چرا که این بخش تا حد زیادی متکی به خط لوله اتیلن غرب است. علاوه بر این، بازار داخلی محصولات پتروشیمی در سال 2019 از رونق و تکاپو خواهد افتاد و با رکودی قدرتمند همراه خواهد شد. این موضوع بر بخش‌هایی که به عنوان مصرف‌کنندگان اصلی محصولات پتروشیمی به شمار می‌روند به‌ویژه صنعت خودرو و صنعت ساخت و ساز تأثیر خواهد گذاشت.

با این حال روی دیگر سکه این است که ایران احتمالاً یکی از منتفعین جنگ تجاری چین و آمریکا خواهد بود چرا که این کشور می‌تواند جایگاه ایالات متحده آمریکا در تأمین پلی‌اتیلن و سایر محصولات پتروشیمی مورد نیاز چین را تصاحب کند. کارشناسان احتمال می‌دهند هند و چین کماکان به عنوان بزرگ‌ترین خریداران محصولات پتروشیمی ایران باقی بمانند. اگرچه در حال حاضر تقاضا برای واردات محصولات پتروشیمی در چین بالا است اما انتظار می‌رود در دراز‌مدت نرخ رشد تقاضا کاهش یابد؛ به‌ویژه در صورتی که جنگ تجاری چین و آمریکا موجب کاهش رشد اقتصادی چین شود. کاهش نرخ رشد تقاضا در چین باعث خواهد شد رشد صادرات محصولات پتروشیمی ایران در آینده محدود شود.


فایل نمونه

گزارش صنعت پتروشیمی ایرانکلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.