منوخلاصۀ مدیریتی

در سال زراعی 2022-2021 باران چندانی در ایران نبارید و این کشور با یکی از بدترین خشکسالی‌ها در تاریخ خود مواجه شد. این خشکسالی در حالی اتفاق افتاده که جنگ روسیه و اکراین، بالا رفتن قیمت نهاده‌ها و افزایش قیمت مواد غذایی باعث شده برای صنعت کشاورزی ایران یک سری ریسک‌های نامطلوب به وجود بیاید. البته پیش از بروز این رخدادها نیز صنعت کشاورزی ایران وضعیت مطلوبی نداشت زیرا سرمایه‌گذاری کافی در این صنعت صورت نمی‌گرفت و از طرف دیگر به دلیل تحریم‌ها‌ و شرایط بد آب و هوایی بازدهی مزارع پایین بود. البته شرایط بد آب و هوایی یک ریسک نامطلوب دائمی است که به صورت پیوسته صنعت کشاورزی ایران را تهدید می‌کند.
در پی بالا رفتن قیمت محصولات کشاورزی کارشناسان در پیش‌بینی‌های خود در خصوص چشم‌انداز تقاضا برای یک سری از این محصولات بازبینی به عمل آوردند و ارقام قبلی را کاهش دادند زیرا با بالا رفتن قیمت‌ها استطاعت مالی مصرف‌کنندگانی که در گروه درآمدی پایین تا متوسط قرار دارند پایین می‌آید و تقاضای آنان کاهش پیدا می‌کند. در واقع، این دسته از مصرف‌کنندگان نسبت به قیمت‌ها حساس هستند و افزایش قیمت‌ها بر تقاضای آنان تاثیر منفی می‌گذارد. از آن طرف، وضعیت مالی دولت نیز چندان مطلوب نیست و بهترین چشم‌اندازی که می‌توان برای آن متصور شد این است که حجم منابع مالی دولت به یک سطح خطرناک نزدیک خواهد شد زیرا دولت ذخایر ارزی اندکی در اختیار دارد که همین ذخایر اندک نیز صرف واردات کالاهای ضروری خواهد شد. البته واردات کالاهای ضروری پدیده جدیدی نیست اما نکته حائز اهمیت این است که این روند در طول چند سال اخیرا دائماً افزایش یافته است. علاوه بر این، دولت اخیرا دست به اصلاح نظام یارانه مواد غذایی و کالاهای ضروری زده که این کار احتمالا منجر به بروز یک سری چالش‌های عملیاتی در نیمه دوم سال 2022 خواهد شد. البته هنوز هم جای خوشبینی برای صنعت کشاورزی ایران باقی است زیرا این احتمال وجود دارد که آمریکا با ایران به توافق برسد و تحریم‌ها علیه ایران لغو شود. در صورتی که این اتفاق به حقیقت بپیوندد صنعت کشاورزی ایران احتمالا قادر خواهد شد در سال‌های آینده رشد بزرگ‌تری را تجربه کند.


فایل نمونه

گزارش تحلیل صنعت کشاورزی ایرانکلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.
× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟