منوگزارش تحلیل صنعت بانکداری و خدمات مالی ایران- فصل چهارم 2020

همراه با پیش‌بینی ده ساله تا سال 2029


خلاصۀ مدیریتی

با توجه به آثار زیان‌بار تحریم‌های آمریکا، شیوع بیماری کووید 19 و سقوط قیمت نفت انتظار می‌رود وضعیت نامطلوب صنعت بانکداری و خدمات مالی ایران تشدید شود. از سوی دیگر، ضعف قوانین و عدم شفافیت در صنعت بانکداری و خدمات مالی ایران در آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. بر این اساس اکثر سرمایه‌گذاران خارجی از ورود به این صنعت خودداری خواهند نمود. با این حال ایران و چین اخیراً یک توافقنامه دو جانبه میان یکدیگر به امضا رسانیدند که حوزه‌های مختلفی از جمله همکاری‌های امنیتی و سرمایه‌گذاری را دربر می‌گیرد. در این توافقنامه طرح‌هایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت بانکداری و خدمات مالی ایران گنجانده شده است. اجرای این طرح‌ها می‌تواند به بهبود وضعیت فعلی صنعت بانکداری و خدمات مالی ایران کمک کند. اگرچه تا به امروز (زمان نگارش این گزارش) جزئیات این توافقنامه منتشر نشده است اما سرمایه‌گذاری‌های چین این امکان را به ایران خواهد داد تا با شماری از آسیب‌های اقتصادی بیماری کووید 19، تحریم‌های آمریکا و جریمه‌های گروه ویژه اقدام مالی مقابله کند.
تبعات اقتصادی بیماری کووید 19 کماکان ادامه پیدا خواهد کرد و ارزش ریال همچنان کاهش خواهد یافت. اگرچه در پی امضای توافقنامه دو جانبه با چین این احتمال وجود دارد که کمک‌های مالی این کشور در مدت‌کوتاهی روانه ایران شود اما به واسطه تبعات اقتصادی بیماری کووید 19 و کاهش ارزش ریال نظام بانکی ایران در فصل‌های آینده کماکان تحت فشار قرار خواهد داشت. افزایش شیوع بیماری کووید 19 باعث خواهد شد روند تعطیلی کسب و کارها افزایش یابد. بر این اساس بازپرداخت وام‌های بانکی به تعویق خواهد افتاد و آمار تسهیلات معوق بانک‌ها افزایش خواهد یافت. البته در این میان رویدادهای مثبتی نیز در جریان است. به عنوان مثال دولت قصد دارد اصلاحاتی را در نظام بانکی به اجرا درآورد که از آن جمله می‌توان به فروش دارایی‌ بانک‌های دولتی اشاره نمود. اجرای این اصلاحات به بهبود ترازنامه‌های ضعیف بانک‌ها کمک خواهد کرد زیرا اجرای این اصلاحات باعث خواهد شد نسبت کفایت سرمایه در بانک‌ها افزایش پیدا کند و کیفیت گزارشگری مالی بهبود یابد و به استانداردهای بین‌المللی نزدیک‌تر شود. علی‌رغم تأثیرات مثبت این اصلاحات باید به این نکته توجه کرد که مدل کسب و کار بانک‌ها در ایران یک مدل نادرست است؛ به عنوان مثال کارمزد خدمات بانکی در ایران ناچیز می‌باشد. این موضوع از دیگر علل تضعیف صنعت بانکداری و خدمات مالی ایران است. پیروی از این مدل معیوب باعث خواهد شد روند تضعیف صنعت بانکداری و خدمات مالی ایران همچنان ادامه پیدا کند. از سوی دیگر سیستم بانکداری الکترونیک در ایران به‌گونه‌ای است که در این سیستم هزینه بانک‌ها از درآمد آن‌ها تجاوز می‌کند. این موضوع انگیزه چندانی برای بانک‌ها باقی نمی‌گذارد تا به بهبود زیرساخت‌های بانکداری دیجیتال بپردازند. این در حالی است که این زیرساخت‌ها در ایران هنوز به شکل توسعه‌نیافته باقی مانده است.


فایل نمونه

گزارش تحلیل صنعت بانکداری و خدمات مالی ایران- فصل چهارم 2020کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.