منوتحلیل بازار کالا- شهریور و مهرماه 99


خلاصۀ مدیریتی

• کارشناسان کماکان در خصوص بهبود قیمت کالاها نسبت به بهای نقدی آن‌ها در سه‌ماهه پایانی سال 2020، دیدگاهی کاملاً خنثی دارند که البته در این میان طلا از سایر کالاها مستثنی شده است. چرا که با نزدیک‌ شدن به روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، عدم قطعیت‌هایی به وجود می‌آید که این مسأله تقاضا برای دارایی‌های امن را افزایش خواهد داد. با وجود آن‌که کارشناسان نسبت به بهبود قیمت فلزات پایه دیدگاهی خنثی دارند و این احتمال را می‌دهند که در ماه‌های آتی قیمت‌های فلزات پایه ثابت باقی بمانند، اما هنوز هم بعید به نظر می‌رسد که یک روند معکوس قدرتمند در جهت کاهش قیمت‌ها شکل بگیرد. در حال حاضر قیمت‌های فلزات پایه بیشتر کاهش قیمتی را که در اثر شیوع کووید19 متحمل شده بودند، جبران کرده‌اند و به سطوحی از قیمت‌ها رسیده‌اند که پیشتر در سه‌ماه چهارم سال 2019 به ثبت رسانده بودند؛ در این میان مس و سنگ‌آهن به دلیل قوت گرفتن اصول بنیادین عرضه و تقاضا در این دو بازار، به بالاترین سطح از قیمت‌های خود در چند سال اخیر دست پیدا کرده‌اند. در مورد نفت، کارشناسان وجود ریسک‌های روزافزونی برای چشم‌اندازی را خاطرنشان می‌نمایند که تاکنون مثبت ارزیابی می‌شد؛ چرا که انتظارات نسبت به بازار نفت در ماه سپتامبر به طور ناگهانی و به میزان قابل توجهی نامساعد گشته است.
• چشم‌انداز سال 2021 درباره قیمت‌های کالاها به‌ویژه محصولات بخش انرژی (نفت و گاز طبیعی) و کالاهای نرم، عمدتاً مساعد هستند. در حالی که انتظارات سرمایه‌گذاران تأثیر بسزایی در تعیین قیمت نفت دارد و تمرکز بر بهبود تقاضا در اثر بازیابی رشد اقتصادی در جهان نیز قیمت نفت را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، کارشناسان ریسک‌های قابل ملاحظه برای عرضه این کالا در جهان را مورد اشاره قرار می‌دهند. ریسک‌هایی که احتمال شوک در بازار جهانی نفت در سال 2021 را تقویت می‌کنند. تقاضا برای فلزات نیز در سال 2021 کماکان رو به افزایش خواهد بود که البته افزایش عرضه – به آن میزانی که کارشناسان پیش‌بینی می‌نمایند پس از رفع اختلالات به وجود آمده در اثر شیوع بیماری کووید19 در بازار نفت رخ خواهد داد- احتمالاً در سال آینده افزایش قیمت نفت را به میزان قابل ملاحظه‌ای محدود خواهد کرد.


فایل نمونه

تحلیل بازار کالا- شهریور و مهرماه 99کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.
× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟