منو

گزارش هاي تحليلي صنايع و بازارهاي ايران  

تحلیل صنعت کشاورزی

با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/ علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

 

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. مزیت عمده بردارهای خودرگرسيون آن است که اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 

در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 

باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.

 

موارد ذیل به‌عنوان دخالت‌های انسانی در صنعت کشاورزی محسوب شده‌اند:

• توسعه فناوری که بر حجم تولید تأثیرگذار است (مانند افزایش استفاده از زیست‌فناوری)

• تغییرات شدید در تولیدات داخلی به دلیل افزایش سرمايه‌گذاري بخش خصوصی و دولتی و یا وضع قوانین جدید مانند تغییر تعرفه واردات و صادرات و يارانه‌ها

• تغییر در سبک زندگی و روندهای اجتماعی

• شکل‌گیری توافقات دوطرفه یا چندطرفه

• عوامل سیاسی


گزارش تحلیل صنعت کشاورزی ایران- فصل چهارم 2020

فصل چهارم 2020

همراه با پیش‌بینی 5 ساله تا سال 2024


موانع فراوانی پیش روی بخش کشاورزی ایران قرار دارند و این موانع که از جمله آن‌ها می‌توان به نوسان قیمت نفت و آخرین دور از تحریم‌های اعمال شده آمریکایی علیه ایران اشاره کرد، کماکان با شدت ادامه دارند. از زمان آخرین به‌روزرسانی گزارش بخش کشاورزی در فصل گذشته تاکنون که علت آن تأثیر مسأله همه‌گیری بیماری کووید19 بر فعالیت‌های کسب و کارها و اقتصاد کشور بوده است، این موانع نیز کماکان در حال تشدید شدن هستند. مجموعه‌ این عوامل باعث بروز نوساناتی در نرخ‌های پیش‌بینی شده برای رشد تولید و مصرف محصولات کشاورزی در پنج بازار مهمی شدند که کارشناسان روند تغییرات در آن‌ها را بررسی می‌نمایند؛ همچنین بازنگری‌هایی بر گزارش این فصل صورت گرفته که همگی دال بر عدم قطعیت پیرامون صنعت کشاورزی ایران هستند. به‌رغم بازنگری‌های نزولی اعمال شده بر پیش‌بینی‌ها تا سال 2024، کارشناسان کماکان دیدگاه بسیار مثبت درباره بخش کشاورزی ایران را حفظ کرده‌اند و این در حالی است که حتی ممکن است سرعت رشد در ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.