منو

گزارش هاي تحليلي صنايع و بازارهاي ايران  

تحلیل صنعت کشاورزی

با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/ علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

 

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. مزیت عمده بردارهای خودرگرسيون آن است که اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 

در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 

باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.

 

موارد ذیل به‌عنوان دخالت‌های انسانی در صنعت کشاورزی محسوب شده‌اند:

• توسعه فناوری که بر حجم تولید تأثیرگذار است (مانند افزایش استفاده از زیست‌فناوری)

• تغییرات شدید در تولیدات داخلی به دلیل افزایش سرمايه‌گذاري بخش خصوصی و دولتی و یا وضع قوانین جدید مانند تغییر تعرفه واردات و صادرات و يارانه‌ها

• تغییر در سبک زندگی و روندهای اجتماعی

• شکل‌گیری توافقات دوطرفه یا چندطرفه

• عوامل سیاسی


گزارش تحلیل صنعت کشاورزی ایران- فصل دوم 2020

فصل دوم 2020

همراه با پیش‌بینی 5 ساله تا سال 2024


گام‌های ایران به سوی خودکفا شدن در تولید چند کالای کشاورزی در سایه عوامل متعددی هنوز به سرانجام نرسیده است؛ این تلاش‌ها تحت تأثیر وجود مسائلی چون تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این کشور (که در نوامبر سال 2018 بار دیگر علیه ایران اِعمال و سپس در می 2019 تشدید شد)، و همچنین شدت یافتن تنش‌های اخیر میان دو کشور به دنبال حمله هوایی آمریکا در تاریخ سوم ژانویه که منجر به شهادت قاسم سلیمانی، سردار سپاه قدس ایران شد، قرار گرفته‌اند. این شرایط نه تنها رشد اقتصادی ایران را تحت تأثیر سوء قرار داده است، بلکه با توجه به این‌که تحریم‌ها فرایند داد و ستد با کشورهای دیگر را برای ایران پیچیده ساخته و رشد تولید و مصرف محصولات کشاورزی ایران در آینده را به خطر انداخته است، مانع از تحقق پتانسیل این کشور برای رشد کوتاه‌مدت در بازارهای کشاورزی نیز شده است. به‌رغم این مسأله، چشم‌انداز بخش کشاورزی همه بازارهایی که کارشناسان در بازه زمانی تحت پیش‌بینی تا سال ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.