منو

گزارش هاي تحليلي صنايع و بازارهاي ايران  

تحلیل صنعت کشاورزی

با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/ علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

 

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. مزیت عمده بردارهای خودرگرسيون آن است که اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 

در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 

باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.

 

موارد ذیل به‌عنوان دخالت‌های انسانی در صنعت کشاورزی محسوب شده‌اند:

• توسعه فناوری که بر حجم تولید تأثیرگذار است (مانند افزایش استفاده از زیست‌فناوری)

• تغییرات شدید در تولیدات داخلی به دلیل افزایش سرمايه‌گذاري بخش خصوصی و دولتی و یا وضع قوانین جدید مانند تغییر تعرفه واردات و صادرات و يارانه‌ها

• تغییر در سبک زندگی و روندهای اجتماعی

• شکل‌گیری توافقات دوطرفه یا چندطرفه

• عوامل سیاسی


گزارش تحلیل صنعت کشاورزی ایران- فصل سوم 2020

فصل سوم 2020

همراه با پیش‌بینی 5 ساله تا سال 2024


بخش کشاورزی ایران در مسیر تلاش‌های خود به‌سوی رسیدن به خودکفایی در زمینه تولید چند محصول کشاورزی، کماکان با موانع بسیاری مواجه خواهد بود. این تلاش‌ها تحت‌تأثیر وجود مسائلی چون اعمال مجدد تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این کشور در طول دو سال گذشته، تأثیر شیوع بیماری کووید 19 و اخیراً نیز کاهش شدید قیمت نفت قرار گرفته‌اند. این مشکلات چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران را تحت‌تأثیر سوء قرار داده است چرا که کشور و به‌طور خاص بخش کشاورزی را با موانع بسیار دشواری مواجه کرده است. به‌رغم این چشم‌انداز نامساعد متصور‌شده برای ایران، چشم‌انداز بخش کشاورزی همه بازارهایی که کارشناسان در بازه زمانی مورد پیش‌بینی تا سال 2024 بررسی می‌کنند، کماکان مساعد است و فقط چند تغییر نزولی بر پیش‌بینی‌های مربوط به تولید و مصرف گوشت گاو در این بازارها، اِعمال شده است. ایران طی دوره کوتاه‌مدت بر تقویت مواضع خود در مقابله با ایالات متحده آمریکا تمرکز خواهد کرد تا هم راهبرد ارعاب باورپذیر را حفظ کند و هم مهیای ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.