منو

گزارش هاي تحليلي صنايع و بازارهاي ايران  

تحلیل صنعت کشاورزی

با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/ علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

 

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. مزیت عمده بردارهای خودرگرسيون آن است که اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 

در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 

باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.

 

موارد ذیل به‌عنوان دخالت‌های انسانی در صنعت کشاورزی محسوب شده‌اند:

• توسعه فناوری که بر حجم تولید تأثیرگذار است (مانند افزایش استفاده از زیست‌فناوری)

• تغییرات شدید در تولیدات داخلی به دلیل افزایش سرمايه‌گذاري بخش خصوصی و دولتی و یا وضع قوانین جدید مانند تغییر تعرفه واردات و صادرات و يارانه‌ها

• تغییر در سبک زندگی و روندهای اجتماعی

• شکل‌گیری توافقات دوطرفه یا چندطرفه

• عوامل سیاسی


گزارش تحلیل صنعت کشاورزی ایران

فصل سوم 2022

همراه با پیش‌بینی 5 ساله تا سال 2026


در سال زراعی 2022-2021 باران چندانی در ایران نبارید و این کشور با یکی از بدترین خشکسالی‌ها در تاریخ خود مواجه شد. این خشکسالی در حالی اتفاق افتاده که جنگ روسیه و اکراین، بالا رفتن قیمت نهاده‌ها و افزایش قیمت مواد غذایی باعث شده برای صنعت کشاورزی ایران یک سری ریسک‌های نامطلوب به وجود بیاید. البته پیش از بروز این رخدادها نیز صنعت کشاورزی ایران وضعیت مطلوبی نداشت زیرا سرمایه‌گذاری کافی در این صنعت صورت نمی‌گرفت و از طرف دیگر به دلیل تحریم‌ها‌ و شرایط بد آب و هوایی بازدهی مزارع پایین بود. البته شرایط بد آب و هوایی یک ریسک نامطلوب دائمی است که به صورت پیوسته صنعت کشاورزی ایران را تهدید می‌کند. در پی بالا رفتن قیمت محصولات کشاورزی کارشناسان در پیش‌بینی‌های خود در خصوص چشم‌انداز تقاضا برای یک سری از این محصولات بازبینی به عمل آوردند و ارقام قبلی را کاهش دادند زیرا با بالا رفتن قیمت‌ها استطاعت مالی مصرف‌کنندگانی که در گروه درآمدی پایین تا متوسط قرار ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.
× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟