منو

تحلیل صنعت نفت و گاز، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.


گزارش تحلیل صنعت نفت و گاز ایران-فصل دوم 2020

فصل دوم 2020

همراه با پیش‌بینی 10 ساله تا سال 2029


بازگشت تحریم‌های ثانویه آمریکا و عدم تمدید معافیت‌های نفتی از سوی این کشور باعث شده چشم‌انداز صنعت نفت ایران در میان‌مدت به یک چشم‌انداز تیره و تار مبدل شود. در سال 2019 تولید نفت خام و میعانات گازی ایران به شدت کاهش پیدا کرد. انتظار می‌رود این روند در سال 2020 شیب تندتری به خود بگیرد چرا که صادرات نفت به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. صنعت گاز در مقایسه با صنعت نفت از مصونیت بیشتری در برابر تحریم‌ها برخوردار است. با این حال این صنعت نیز به واسطه از دست دادن سرمایه‌گذاری‌های خارجی و خصوصی با مشکل مواجه خواهد شد. موانع و مشکلات بالقوه‌ای که در مسیر صادرات فرآورده‌های هیدروکربنی به وجود آمده ممکن است در بلند‌مدت تولید گاز را نیز تحت تأثیر قرار دهد و منجر به کاهش سطح تولید این محصول شود. اگرچه بازار داخلی ایران کماکان رشد خواهد کرد اما رشد تقاضا برای حامل‌های انرژی محدود خواهد شد زیرا تحریم‌های همه جانبه آمریکا اقتصاد ایران ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.