منو

تحلیل صنعت نفت و گاز، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.


گزارش تحلیل صنعت نفت و گاز ایران-فصل اول 2020

فصل اول 2020

همراه با پیش‌بینی 10 ساله تا سال 2028


ایالات متحده آمریکا در پنجم نوامبر 2018 مجدداً تحریم‌های ثانویه خود را علیه ایران به اجرا درآورد. این کشور همچنین در دوم می 2019 یعنی در زمانی که تاریخ اعتبار معافیت‌های خرید نفت از ایران به پایان می‌رسید تمدید این معافیت‌ها را متوقف کرد. این اقدامات باعث شده چشم‌انداز میان‌مدت صنعت نفت و گاز ایران مبهم شود. در سال‌های 2019 و 2020 تولید و صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در مقایسه با سال قبل کاهش چشمگیری را تجربه خواهد کرد. در این میان صنعت گاز در مقایسه با صنعت نفت از مصونیت بیشتری برخوردار است اما این صنعت نیز به واسطه از دست دادن سرمایه‌گذاری‌های خارجی و سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی دچار مشکل خواهد شد. کاهش بالقوه صادرات نفت ممکن است باعث شود در بلند‌مدت تولید گاز نیز محدود شود. اگرچه بازار داخلی ایران کماکان در مسیر رشد گام خواهد برداشت اما نرخ رشد تقاضا برای حامل‌های انرژی کاهش پیدا خواهد کرد زیرا تأثیرات گسترده تحریم‌های ثانویه ایالات متحده ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.