منو

تحلیل صنعت نفت و گاز، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.


گزارش تحلیل صنعت نفت و گاز ایران - فصل سوم 2019

فصل سوم 2019

همراه با پیش‌بینی 10 ساله تا سال 2028


بازگشت مجدد تحریم‌های ثانویه ایالات متحده آمریکا باعث شده است چشم‌انداز صنعت نفت و گاز ایران در میان‌مدت تیره و تار شود. در سال 2019 سطح تولید و حجم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در مقایسه با سال قبل به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. اگرچه تأثیر تحریم‌های آمریکا بر بخش گاز در مقایسه با بخش نفت کمتر خواهد بود اما این بخش نیز به واسطه از دست دادن سرمایه‌گذاری‌های خارجی و خصوصی دچار یک‌سری مشکلات خواهد شد. ایران در روند صادرات گاز با مشکل مواجه خواهد شد. این موضوع ممکن است منجر به کاهش سطح تولید این فرآورده در بلند‌مدت شود. اگرچه بازار داخلی ایران کماکان در مسیر رشد گام خواهد برداشت اما نرخ رشد تقاضا برای حامل‌های انرژی کاهش پیدا خواهد کرد زیرا پیامدهای منفی تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باعث شده است اقتصاد ایران دچار مشکل شود. [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.