منو

تحلیل صنعت نفت و گاز، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.


گزارش تحلیل صنعت نفت و گاز ایران-فصل چهارم2020

فصل چهارم2020

همراه با پیش‌بینی 5 ساله تا سال 2029


شیوع گسترده بیماری کووید 19 چشم‌انداز بخش نفت و گاز ایران را بیش از گذشته تیره‌و‌تار کرده و به نقاط ضعف بنیادین در این بازار دامن زده است. وضع مجدد تحریم‌های ثانویه آمریکایی در تاریخ 5 نوامبر 2018 و منقضی‌ شدن مهلت تعیین‌شده برای استفاده از معافیت‌های نفتی از سوی این کشور در تاریخ 2 می 2019، باعث شده تا چشم‌انداز نامطمئنی برای تولید نفت در این کشور رقم زده شود، چراکه تحریم‌ها مانع از صادرات نفت ایران می‌شوند. کاهش قابل‌ملاحظه تقاضای جهان برای نفت که علت آن گسترش بیماری کووید 19 بوده است، تولید و صادرات نفت ایران را بیش از پیش کاهش داده است. اگرچه به‌نظر می‌رسد صنعت گاز در مقایسه با صنعت نفت، در برابر تبعات ناشی از همه‌گیری این بیماری، نسبتاً مصون‌تر مانده است، اما این بخش نیز از فقدان سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی و بخش خصوصی به‌دلیل اعمال تحریم‌ها، متأثر شده است. موانع و مشکلات بالقوه‌ای که در مسیر صادرات فرآورده‌های هیدروکربنی به‌وجود آمده ممکن است ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.