منو

تحلیل صنعت برق، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.

 


تحلیل صنعت برق ایران

فصل سوم 2022

همراه با پیش‌بینی 10 ساله تا سال 2031


شرکت‌های دولتی که در حوزه صنعت برق فعالیت می‌کنند مشغول بهسازی نیروگاه‌های حرارتی موجود هستند تا بدین وسیله راندمان این نیروگاه‌ها را بالا ببرند. از سوی دیگر، این شرکت‌ها مشغول ساخت یک سری نیروگاه‌ حرارتی جدید می‌باشند. این اقدامات باعث خواهد شد بر ظرفیت برق حرارتی ایران افزوده شود. به عنوان یکی از این شرکت‌ها می‌توان به شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران اشاره نمود. با توجه به مطالب فوق کارشناسان بر این باورند که در ده سال آینده ظرفیت برق حرارتی ایران یک رشد مثبت را تجربه خواهد کرد. البته قسمت اعظمی از سرمایه‌گذاری‌هایی که طی ده سال آینده در صنعت برق ایران صورت خواهد گرفت به بخش نیروگاه‌های گازی تعلق خواهد داشت و این نیروگاه‌ها کانون اصلی سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق ایران خواهند بود. البته در سایر بخش‌ها نیز فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری وجود خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به بخش نیروگاه‌های بادی و خورشیدی اشاره کرد. با توجه به وجود فرصت‌هایی در بخش نیروگاه‌های ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.
× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟