منوخلاصۀ مدیریتی

• کارشناسان پس از بازنگری صعودی بر پیش‌بینی قیمت نیکل در سال 2021، رقم پیش‌بینی‌شده برای میانگین قیمت این فلز را از 15,000 دلار در هر تن به 15,250 دلار در هر تن افزایش دادند که این موضوع نشان می دهد در سال جاری رشد قیمت‌ها از یک مبنای بالاتر از حد انتظار آغاز می‌شود. البته خاطرنشان می‌شود که این پیش‌بینی در معرض ریسک‌های مطلوب قرار دارند. اعتقاد بر این است که رشد تقاضای نیکل در چین، طی دوره‌ای کوتاه‌مدت از رشد قیمت‌ها حمایت خواهد کرد. این در حالی است که کاهش موجودی انبارهای سنگ نیکل به دلیل شروع فصل بارندگی‌ در فیلیپین رو به کاهش هستند.
• کسری در تراز تولید نیکل طی مدت باقی‌مانده از سال 2021، تضمینی بر آن خواهد بود که میانگین قیمت‌ها در سطحی بالاتر از میانگین قیمت در سال 2020 باقی خواهد ماند. ضمن آن‌که پرشتاب‌تر بودن آهنگ رشد عرضه نسبت به تقاضای نیکل، زمینه را برای تضعیف تدریجی قیمت‌ها فراهم خواهد کرد. بدین‌ترتیب، انتظار می‌رود که میانگین قیمت‌ها در سال 2021 به سطوحی کمتر از سطوح کنونی تنزل پیدا کنند.
• انتظار می‌رود در سال 2021 نیز کماکان کسری بر بازار جهانی نیکل حاکم باشد، چرا که در طول این سال محدودیت در عرضه که از ابتدای سال آغاز شده بود، ادامه خواهد یافت. اعتقاد بر این است که کسری در بازار نیکل در تمام طول مدت پیش‌بینی ادامه داشته باشد، چرا که روند روزافزون افزایش تولید فولاد ضدزنگ در کنار رشد تولید وسایل نقلیه الکتریکی منجر به افزایش میزان مصرف نیکل خواهد شد. این مسأله افزایش قیمت‌ها را در پی خواهد داشت. موضوعی که واحدهای ذوب را به افزایش ظرفیت تولید تشویق خواهد کرد و به تبع همین مسأله، تولید با قدرت رو به رشد خواهد گذاشت. با توجه به رشد تولید متصور شده، در اواخر دوره پیش‌بینی یعنی بین سال‌های 2027 تا 2029 به‌تدریج از میزان کسری موجود در بازار کاسته می شود.


فایل نمونه

گزارش تحلیلی نیکلکلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.