منو

تحلیل صنعت نفت و گاز، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.


گزارش تحلیل صنعت نفت و گاز ایران

فصل چهارم 2021

همراه با پیش‌بینی 10 ساله تا سال 2030


پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در تاریخ سوم نوامبر برگزار شد، چشم‌انداز بسیار روشنی برای بخش نفت و گاز ایران رقم زده است. بایدن پیشتر اظهار کرده بود که در صدد یافتن راه‌حلی برای پیوستن مجدد ایالات متحده آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران است و این موضوع مسیر برچیده شدن تحریم‌های ثانویه اعمال شده علیه ایران را هموار خواهد کرد؛ مسأله‌ای که منجر به بازگشت تولید و عرضه روزانه حدوداً 1/3 میلیون بشکه‌ای نفت ایران به بازارهای جهانی خواهد شد. با این وجود، چشم‌انداز بلندمدت برای این بازار کماکان تغییری نیافته که علت آن تداوم سطح بالای ریسک‌های سرمایه‌گذاری در ایران و محدودیت‌های مالی است که شرکت‌ ملی نفت ایران با آن مواجه است.کارشناسان معتقدند رشد تولید نفت در ایران به فراتر از آن حجمی که در سال 2018 تاکنون به آن دست‌ یافته، افزایش نخواهد یافت و رشد در این بخش را بعید می‌دانند. با توجه به این‌ موضوع که تعدادی از میادین گازی ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.