منو

تحلیل صنعت نفت و گاز، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

 در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.


گزارش تحلیل صنعت نفت و گاز ایران

فصل اول 2023

همراه با پیش‌بینی 10 ساله تا سال 2031


در این فصل نیز دستیابی به توافق هسته‌ای بار دیگر به تأخیر افتاد. کارشناسان معتقدند که در فصل اول سال 2023 توافق هسته‌ای به سرانجام رسیده و متعاقب آن تحریم‌های وضع شده آمریکا علیه ایران برداشته می‌شوند. در صورتی که چنین توافقی میان ایران و ایالات متحده آمریکا به امضاء برسد، خریداران بیشتری با اطمینان به سوی دادوستد با ایران گام برخواهند داشت. زیرا مادامی که تهران به شروط مندرج در توافقنامه هسته‌ای پایبند بماند، بعید است که واشنگتن علیه این کشور تحریم‌هایی را وضع نماید. با برچیده شدن نظام تحریم‌ها در اوایل سال 2023، و در پی آن رفع تحریم‌هایی که رسماً علیه صادرات نفت این کشور وضع گردیده‌اند، روند صعودی صادرات آغاز خواهد شد. البته انتظار می‌رود رشد صادرات عمدتاً در اواخر سال 2023 و حتی در سال 2024 محقق گردد. با این حال، ریسک‌های فراوانی این دیدگاه را تهدید می‌کنند. اخیراً دو کشور مواضع سرسختانه‌ای علیه یکدیگر اتخاذ نموده‌اند که این موضوع چشم‌انداز حل و فصل منازعه ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.
× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟