منو

گزارشهاي تحليلي صنايع و بازارهاي جهاني

تحلیل صنعت بیمه

با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/ علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. مزیت عمده بردارهای خودرگرسيون آن است که اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.


گزارش صنعت بیمه

فصل دوم 2021

همراه با پیش‌بینی 5 ساله تا سال 2025


چشم‌انداز میان‌مدت صنعت بیمه ایران به پایبندی یا عدم پایبندی رئیس جمهور جدید آمریکا به وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر لغو تحریم‌ها بستگی دارد. در صورتی که جو بایدن به وعده‌های خود عمل کند و تحریم‌ها علیه ایران را لغو نماید آنگاه اوضاع اقتصادی در ایران بهتر خواهد شد و ارزش حق‌بیمه‌ها هم در بخش بیمه عمر و هم در بخش بیمه غیرعمر احتمالاً یک رشد واقعی را تجربه خواهد نمود. با این حال نرخ بالای تورم و نوسان در نرخ ارز باعث خواهد شد تأثیر این رشد کمرنگ شود. البته کارشناسان خاطرنشان می‌نمایند که بازار بیمه در ایران یک بازار بزرگ و عمدتاً دست‌نخورده است و از این رو این بازار پتانسیل آن را دارد که رشد چشمگیر و بلند‌مدتی را تجربه کند. به باور کارشناسان در صورتی که قیمت نفت افزایش یابد و از شدت فشارهای تورمی در بازار ایران کاسته شود این پتانسیل رو به آزاد شدن خواهد گذاشت. [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.