منو

تحلیل صنعت برق، با بهره‌گیری از بهترین تکنیک‌های مدل‌سازی سری‌هاي زمانی و مدل‌سازی اقتصادسنجی/علیتی انجام گرفته است. بدیهی است شكل دقیق مدل سری‌هاي زمانی از صنعتی به صنعت دیگر متفاوت است و داده‌ها با توجه به ویژگی‌های غالب آن صنعت ارزیابی می‌شوند.

تكنيك مورد استفاده در همه تحليل‌ها، بردارهای خودرگرسيون هستند. بردارهای خودرگرسيون اجازه پيش‌بيني متغیری را با استفاده از چیزی بیش از تغییرات خود متغیر به عنوان اطلاعات توصیفی می‌دهند.

 البته معمولآً پيش‌بيني برخی از متغیرهای فرعی صنعت مورد نظر، با استفاده از تغییرات پیشین (سابقه) متغیر انجام می‌شود که چنین تحلیل تک‌متغیره‌ای را مدل‌سازی تک‌متغیره می‌گویند. در تحلیل‌های موجود، از پرکاربردترین و معمول‌ترین شکل مدل‌های تک‌متغیره استفاده می‌شود که به آن مدل میانگین متحرک خودرگرسيون (ARMA) می‌گویند.

در تحلیل‌های انجام‌شده عمدتاً از برآوردکننده‌های کمینه مجذورات خطی (OLS) و از روش کل به جزء به منظور جلوگیری از وابستگی به بررسی‌های غیرعینی و افزایش استفاده از بررسی‌های عینی استفاده شده است.

 باید توجه داشت که دخالت انسان نقش لازم و مؤثری در تمام تحلیل‌ها و تکنیک‌های پيش‌بيني ایفا می‌کند. دانش انسان در مورد صنعت، كمك مي‌كند داده‌های ناهماهنگ، نقاط عطف، مشکلات ساختاری و ویژگی‌های موقتی برخی داده‌ها کشف شوند که روش‌های کاملاً مکانیکی پيش‌بيني قادر به شناخت آن‌ها نیستند.

 


تحلیل صنعت برق ایران

فصل اول 2023

همراه با پیش‌بینی 10 ساله تا سال 2031


بازار برق ایران به نحو مطلوبی توسعه یافته است. حجم تولید برق در این کشور از مصرف آن بیشتر می‌باشد و از این رو در ایران مازاد عرضه برق وجود دارد. از سوی دیگر، زیرساخت‌ها و شبکه انتقال و توزیع برق در ایران از گستردگی بالایی برخوردار است. به واسطه وجود مازاد عرضه و گستردگی زیرساخت‌ها ایران این امکان را دارد که به کشورهای دیگر برق صادر کند و از این راه درآمد کسب نماید. ظرفیت‌های جدید در بسیاری از بخش‌های این بازار از جمله نیروگاه‌های حرارتی و نیروگاه‌های هسته‌ای در حال توسعه است. علاوه بر این ها، بخش انرژی‌های تجدیدپذیر غیرآبی نیز در حال توسعه و پیشرفت است. با این حال، تحریم‌های وضع شده توسط ایالات متحده آمریکا مانع از رشد مطلوب در این بخش‌ها، به‌ویژه بخش هسته‌ای و تجدیدپذیر شده است. انتظار می‌رود در اوایل سال 2023 توافق هسته‌ای میان ایران و ایالات متحده آمریکا حاصل شده و به تبع آن، تحریم‌ها برداشته شوند. در صورت تحقق این ... [ادامه]


گزارشهای قدیمی تر


گزارش های مرتبط

کلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.
× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟