منوخلاصۀ مدیریتی

صنعت پتروشیمی نقش بسیار حیاتی در اقتصاد غیرنفتی ایران ایفا می‌کند. داده‌های رسمی حاکی از آن هستند که صادرات محصولات پتروشیمی پس از نفت خام دومین سهم بزرگ را در کسب درآمدهای ارزی کشور به خود اختصاص می‌دهد. در واقع، صنعت پتروشیمی حدود یک‌سوم از کل صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص می‌دهد. با این وجود، تحریم‌های آمریکایی باعث شده تا این صنعت به میزان قابل توجهی به بازار پتروشیمی چین متکی شود؛ بُعد منفی این قضیه این است که چین خود در تلاش است تا با کاهش واردات محصولات مهم در این بخش، به تدریج در تولید این محصولات به خودکفایی برسد. بنابراین ایران در وضعیت نامساعدی گرفتار آمده که همزمانی آن با همه‌گیری کووید19 تأثیر این مسأله بر رشد مصرف را تسریع کرده است. البته، توافق همکاری امضاء شده میان چین و ایران در سال 2022 از بخش صادرات به بازار چین حمایت خواهد کرد.
تکمیل کردن زنجیره تأمین و تنوع بخشی به محصولات تولید شده در صنعت پتروشیمی، راهبرد اصلی شرکت ملی پتروشیمی ایران به شمار می آید و این شرکت قصد دارد تا از این طریق برای محصولات پایه پتروشیمی ارزش‌ افزوده ایجاد نماید. قطب‌های پتروشیمی در پارسیان، سواحل مکران، جزیره قشم و بندر جاسک، نقش بسیار مهمی در پایان بخشیدن به صادرات مواد خام و تبدیل شدن ایران به یکی از کشورهای دارای صنایع کاملاً یکپارچه تولید پلیمر و محصولات تمام شده در حوزه پتروشیمی، دارند.


فایل نمونه

گزارش صنعت پتروشیمی ایرانکلیه‌ی حقوق مادی و معنوی وب‌سایت و گزارش‌ها و اطلاعات وابسته به آن، محفوظ و متعلق به بیزریپورت است.
× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟